Stolní kalendář pro děti

1,600 

2 skladem (dostupné na objednávku)

Popis

Potřebují děti kalendář?

Tento kalendář vznikl, protože cítím potřebu připomenout lidem rozdílnost ročních období.  Všechno má svůj smysl a je třeba to respektovat. Není náhoda, že značná část národa na podzim onemocní chřipkou.  Není náhoda, že v zimě máme příznaky deprese. S rozvojem techniky si tvoříme nepřirozené podmínky pro život. V létě si chladíme kanceláře, v zimě zatopíme, rozsvítíme.  Proto cítím potřebu stále připomínat, že podstata je v přirozeném způsobu života. Inspirujme se v přírodě.

Tento kalendář proto není určen pouze dětem, ale hlavně rodičům. Protože my rodiče máme na ně ten největší vliv. Vezměte děti ven, ať je zima nebo mokro, horko… Dovolte jim zažít ty rozdíly. Rozveďme diskusi na téma roční období.

Kalendář pomáhá dětem s orientací v roce, měsících i dnech. Je určen pro děti od 1 roku (tyto děti rády zastrkují kolíčky, časem budou podprahově vnímat i ostatní věci – barvy, počty, roční dobu). Barevný kalendář zaujme ale i starší děti. Cca do 10ti let.

 

Technické parametry: Průměr 25 cm,  40 dřevěných kolíčků v látkovém pytlíčku.
Je možné přikupovat další figurky z mého eshopu.  Viz poslední fotka.

Materiál: dřevo

Povrch ošetřen lakem na dětské hračky, kolíky nechávám přírodní

Vnější kruh: 31 dní

Druhý kruh: Měsíce v roce

Střed: Roční období

 

 

Kalendář  stolní hra

 

Pravidla pro nejmenší děti:

Každý hráč obdrží kolík nebo figurku. Začíná se od jedničky a postupujeme po vnějším kruhu kalendáře. O kolik  postoupíte, určuje hod kostkou. S malými dětmi pojmenováváme obrázky, barvy nebo čísla podle políčka, kde zastavíme. Kdo první oběhne kolo, vyhrává.
Trénujeme tak barvy, počítání, číslice, pojmenovávání obrázků. Seznamujeme se s roční dobou…

 

Pravidla pro větší děti:

Každý hráč obdrží jednu figurku a 3 kolíky a vybere si roční období, za které bude hrát. Tam zasune  svou loutku než začne.
Na začátku hry postoupí hráč figurkou podle hodu kostkou. Zastaví se vždy u nějakého obrázku (symbolizují měsíce v roce). Hráč má za úkol slabikovat slovo související s daným měsícem (ročním obdobím). Je na vás, jakou složitost zvolíte, přizpůsobíte věku dítěte. Můžete zkoušet najít co nejdelší slovo k danému měsíci.  Kolik slabik napočítáte, o tolik políček hráč postoupí. Kdo objede jednou dokola- do č. 31, zasune kolík do pole s obrázkem jeho roční doby. Kdo má zasunuté 3 kolíky jako první, vyhrává.

Trénujeme tak slovní zásobu, slabikování, počítání, roční období, měsíce v roce atd..

Slabikování- kolikrát klesne brada při vyslovení slova, tolik má slabik. Děti si mohou pomoci tak, že dají ruku pod bradu a zřetelně vyslovují.

Figurky najdete v mém eshopu nebo si objednejte loutku na přání.
Házecí kostka není součástí, ale vy jistě nějakou doma najdete 🙂

 

JARO

Příroda se probouzí po vydatném odpočinku.  Je nabytá energií!
Z temné země začínají zářit jasně zelené výhonky rostlin.
Stromy se probouzí k životu. Větvě zakrývají květy a čerstvé listy. Ale ještě nechají skuliny, to proto, že na jaře si slunce více vážíme a vítáme.
Dny se prodlužují a lákají nás ven. Cítíme tu sílu, kterou nám vesmír posílá. Pohled na pestré rostlinstvo nám dělá dobře.
Jíme sezónní zelené plodiny, bylinky atd.

LÉTO

Den je dlouhý. Jsme aktivní až do večera. Ráno nás slunce nenechává dospat.
Teplé, horké dny nás zavedou k vodě. Užívejme se její léčivé účinky. Nezapomeňte na potoky, tam je energie vody obzvlášť silná.
Stromy jsou olistěné tak akorát, abychom se schovali do jejich stínu před žárem slunce.
Jezme plody dozrávající v této době. Jsou velice vzácné. K mání třeba jen 2 týdny v roce.
( např.-jahody, třešně)

PODZIM

Období hojnosti. Plodnosti. Vrcholí přírodní cyklus. Je čas naplnění.
Stromy nejdříve nechají listy zbarvit, abychom se mohli naposledy potěšit z té pestré krásy. Když do nich zasvítí podzimní slunce, je to pohled, který každého potěší. Brzy ale zaprší, zafouká vítr, listí zhnědne a spadne na zem. Připravujeme se na zimu.
Zkracujme denní aktivity. Ubývá sil nám a je to vidět i v přírodě. Dny se zkracují. Rezpektujme to.  Dobrý čas na to rozhodnout, co ještě potřebujeme a co ne ( úklid hmotných i nehmotných věcí, vztahů…)
Jíme kořenovou zeleninu, dýně, jablka, ovoce, ořechy, houby…

ZIMA

Období temna a chladu.
Jsme více doma – tzn. v sobě. Náš chod by měl být pomalejší.
Rozhlédněte se v přírodě. Některá zvířata spí. Rostliny regenerují. Dovolme si být pasivní.
Respektujme světlo a TMU. Tma nám ukazuje, že je třeba zpomalit a více odpočívat. Je třeba uzpůsobit režim dne. Zima je časem pro rodinu. Sejděte se a zapalte si svíčku. Zima je čas, který vybízí ke spojení s vlastní duchovní silou.
Jíme luštěniny, kořenovou zeleninu.

 

Pokud ode mne chcete občas dostávat e-mail s novinkami, tak mi zanechte svoji adresu.

Nebojte, více, jak dvakrát do měsíce to stejně nezvládám.. 🙂